Główną wadą drewnianych paneli jest potrzeba regularnej i intensywnej konserwacji, która chroni drewno przed szkodnikami, pleśnią i czynnikami pogodowymi. Wysokiej jakości regularna konserwacja jest kosztowna.
Co prawda, drewniane tarasy można dostać w niższej cenie w porównaniu z kompozycyjnym materiałem WPC, lecz po paru latach koszty te się wyrównają a jakość drewnianego tarasu będzie nieporównywalnie gorsza. Woodlook™ jest idealną kombinacją trwałego i niewyamagającego konserwacji materiału z wyglądem i uczuciem drewna. W odróżnieniu od drewnianych tarasów, jest odporny na szkodniki i pleśń oraz nie wymaga konserwacji. W dodatku na drewnianych tarasach można się zranić drzazgą. W odróżnieniu od tego, standardowy kompozycyjny materiał Woodlook™ jest produkowany z 60% a Woodlook™ HT nawet z 70% z pyłu drzewnego, dzięki czemu ryzyko pojawienia się drzazgi jest niemożliwe.
Drewniane tarasy muszą być regularnie zabezpieczane przed czynnikami klimatycznym środkami ochronnymi. Przed promieniowaniem UV, deszczem, cząsteczkami i emisją kurzu trzeba drewno chronić alkidovymi, akrylowymi, poliuretanowymi lub olejnymi maściami, które zwiększają jego odporność. Jeśli drewno nie ma wystarczającej ochrony, dochodzi do jego wysuszenia oraz pękania, do których wlewa się woda, wytważając pleśni i grzyby, co z koleji prowadzi do zniszczenia drewna w przeciągu 12 – 18 miesięcy. Z peknięć natomiast powstają drzazgi, które niewymownie pogarszają komfort użytkowania. Zwiększa to ryzyko zranienia się drzazgą w stopę podczas chodzenia boso. Ryzyko to występuje nawet podczas regularnej konserwacji.
Zawsze istnieje ryzyko, że drewniany taras zaatakują szkodniki. Chroni je się przed tym za pomocą impregnacji ciśnieniowej. Impregnacja ciśnieniowa chroni drewno przed szkodnikami, grzybami, zgniliźnie i czynnikami pogodowymi. Do ochrony drewna używa się zazwyczaj rozpuszczalnego chemicznego środka impregnującego na bazie metaloorganicznych i nieorganicznych związków boru i miedzi, które mają szkodliwy wpływ na środowisko. Ale nawet ta ochrona nie jest skuteczna w 100%.
Na gotowych drewnianych tarasach mogą występować czarne zabarwienia, które są spowodowane pierwiastkami metalicznymi. Te pierwiastki są użyte podczas montażu i pojawienie się czarnych plam jest nieuchronne.