Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Wady WPC

Na rynku ciągle pojawiają się nowi producenci i dostawcy produktów WPC. Często są to produkty nieznanego pochodzenia i jakości. Powodem jest coraz wieksze zapotrzebowanie. Marka producenta i jakość produktu powinny być decydującym kryterium odnośnie zakupu materiału WPC.

Jednym z najważniejszych czynników podczas wyboru produktów WPC jest ich skład. W większości są wyrabiane 50-60% z drewna, 30% z plastiku a pozostałe 5-10% u produktów z wysoką jakością są to sabilizatory promieniowania UV, dodatki i barwniki.

(Rozrzedzona mieszanina, porowatość, słaba stabilność)

(Zła montaż, użycie polimeru słabej jakości, rozrzedzona mieszanina)

(Niskiej jakości wytłaczanie – nierównomierna gęstość roztworu)


Jeśli się podczas procesu wyroby dodaje polipropylen (PP), panele się stawają kruche podczas niskich temperatur oraz mrozów i dochodzi do degredacji materiału. Powoduje to osłabienie paneli, co w konsekwencji powoduje dewaluację materiału i rozpad paneli. Dlatego niektórzy producenci zamiast PP używają jako polimer polichlorek winylu (PVC), o którym wiadomo, że wystawione na działanie światła słonecznego może wydzielać szkodliwe dla zdrowia ftalany. Dlatego w panelach Woodlook™ użyty jest ekologiczny, z możliwością recyklingu, utwardzony polietylen (HDPE), który nie szkodzi zdrowiu a podczas naszych testów laboratoryjnych nie zaobserwowaliśmy żadnych fizycznych-chemicznych zmian.

Wielu producentów używa w procesie wyroby trociny z miękkich drzew niektóre o wymiarach powyżej 2 mm, co oprócz wyglądu przypominjącym „kawałki drewna“, ma również taką wadę, że szybciej traci kolor pod wpływem promienieowania UV. Używanie takich trocin może powodować pęknięcia podczas mrozów. Jest to spowodowane naturalną właściwością drewna do absorbcji wody.

Rozpoznać panele WPC wysokiej jakości nie jest wcale łatwe a gwarancją jakości nie musi być wysoka cena. Taka sama wtryskowa-wtłaczana forma wyprodukuje produkt o takim samym kształcie, lecz nie powie nam to nic o złożeniu mieszaniny. To dopiero się pokaże po latach. Najlepszym i najłatwiejszym sposobem, jak określić jakość produktu, jest szczegółowe przestudiowanie historii produkującej firmy. Jeśli firma ma długoletnie doświadczenie, miałoby to oznaczać i zagwarantować wysoką jakość.

(Niskiej jakości wytłaczanie – nierównomierna gęstość roztworu)